"A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą./ Nie znać języka swego – hańbą oczywistą./ […] Czytać dawne języki i obce rozumieć/ Dobrze jest, lecz ojczysty trzeba naprzód umieć.” - napisał XVIII-wieczny poeta, Franciszek Dmochowski. Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, między innymi dlatego 21 lutego, świętujemy ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Językiem posługujemy się na co dzień, przede wszystkim służy on nam do komunikacji, z kolei na lekcjach języka polskiego nieustannie wzbogacamy swoje słownictwo, poszerzamy horyzonty literackie i głowimy się nad gramatyką. Jednak aby wyjść na przekór szkolnej rutynie, nasza mała wspólnota celebrowała ten wyjątkowy dzień, biorąc udział w projekcie – „Język polski? Essa!”, który przygotowała dla nas pani Małgorzata Fijałkowska.
Do tego wydarzenia starania trwały tydzień. Uczniowie podjęli się wykonania kilku niełatwych zadań, które jak się okazuje, sprawiły nam wiele frajdy. Klasy I-III przygotowały rysunki z wyrazami z trudnością ortograficzną oraz prace plastyczne „Język ojczysty jak owoc soczysty”, podjęły się recytacji wierszy oraz ułożyły węża z poprawnie zapisanych wyrazów. Efekty prac młodych polonistów można zobaczyć w galerii.
Niemało napracowali się również uczniowie starszych klas, których nie ominął zaszczyt indywidualnego redagowania prac literackich pt. „Zapomniany język mędrców”, co pobudziło do działania pokłady kreatywności.W kilkuosobowych grupach przygotowali oni również pantomimę do wybranej lektury, nauczyli się łamańca językowego, rozwiązali zadania sprawdzające umiejętność poprawnego pisania, przygotowali kalambury z frazeologizmami, stworzyli plakaty „Gramatyka, ortografiai interpunkcja od kuchni” oraz ułożyli rymowane dwuwiersze.
Metoda projektu okazała się strzałem w dziesiątkę, gdyż sprawiła wszystkim wiele radości. Atmosfera współpracy i rywalizacji pobudziła nas do żywego obcowania z językiem, przełamując tym samym wszelkie schematy.
aut. Magdalena Kaźmierczak /wyt.M.Luka-Głowik/